NordicWalker.eu
Jak się ubrać zimą? Czy uprawianie Nordic Walking zimą jest zdrowe?

Nordic Walking - Jak się ubrać zimą?


Czy uprawianie Nordic Walking zimą jest zdrowe?

Zimowy Nordic Walking

Nordic Walking w zimie - jak się ubierać

Często padają pytania od początkujących Walkerów lub tych, którzy nigdy nie trenowali zimą - czy Nordic Walking zimą nie zaszkodzi mi, nie rozchoruję się? W co mam się ubrać?

Może zacznijmy od tego jak się nie ubierać 🙂 . Najczęstszym błędem jest stosowanie zbyt ciepłej odzieży lub założenie zbyt wielu jej warstw. Często taki obrazek widujemy na trasach narciarstwa biegowego - osoby początkujące z wypiekami na twarzy, wymęczone w ciepłej odzieży narciarskiej lub zimowych kurtkach. Nordic Walking będący niejako pochodną narciarstwa biegowego rządzi się tu podobnymi prawami. Jest to aktywność, podczas której generujemy sporo ciepła, najczęściej również niemało potu (wilgoci). Te fakty należy wziąć pod uwagę dobierając odzież.

Ubiór ma spowodować, że będzie nam CIEPŁO (komfort termiczny), SUCHO (odprowadzenie wilgoci od skóry), KOMFORTOWO (ubiór ma sprawić by było nam po prostu wygodnie).

  • Do Nordic Walking zawsze ubieramy się na cebulkę.
  • Ubieramy się tak, jakby na dworze było kilka  stopni więcej. Cieplej będzie nam już po rozgrzewce a w trakcie marszu osiągniemy komfort termiczny.
  • Najważniejsza jest pierwsza warstwa - bielizna. Mówimy stanowcze NIE bawełnie i stosujemy tzw. bieliznę termoaktywną.
  • Druga warstwa ogrzewa.
  • Trzecia warstwa chroni.
  • Okrycie głowy, rękawiczki, skarpetki i buty.

Wybierając się na trening Nordic Walking ubieramy się na tzw. cebulkę - czyli jak bajkowy Ogr Shrek - mamy warstwy.

Jeżeli chodzimy po drogach publicznych czy wspólnych z rowerzystami - pamiętajmy o odblaskach, kamizelkach, światełkach.

Warstwa pierwsza to bielizna. Stosujemy bieliznę syntetyczną lub z domieszką wełny merynosów.Milutką bawełnę zostawmy w domu - niech tam czeka na nasz powrót z treningu Nordic Walking. Bawełna jest milutka i cieplutka - ale tylko dopóki nie wchłonie wilgoci, której nie przetransportuje dalej do następnej warstwy.

Druga warstwa ma za zadanie zapewnić nam komfort termiczny oraz odbiór wilgoci z pierwszej warstwy i jej transport na zewnątrz. Na drugą warstwę najczęściej stosujemy różnego rodzaju bluzy i kurtki z tkanin polarowych o małej gramaturze. Często z domieszką materiałów elastycznych typu Stretch.

W dni mroźne ale słoneczne i bezwietrzne te dwie warstwy starczają w zupełności.

Warstwa trzecia to warstwa, której zadaniem jest chronić nasze ciało przed wiatrem, deszczem i jednocześnie zapewnić odbiór wilgoci z drugiej warstwy i jej transpirację.

Najczęściej będą to różnego rodzaju kurtki typu Softshell lub Windstopper. w przypadku mocnych wiatrów wybieramy kurtki wiatroszczelne, z kolei przy obfitych opadach - przeciwdeszczowe. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się odzież z membraną wiatro- wodo- odporną zapewniająca jednocześnie względną oddychalność. W przypadku opadu śniegu czy niewielkiego deszczu zazwyczaj wystarczy impregnacja odzieży bez membrany zapewniając lepszą oddychalność.

Na nogi zależnie od upodobań stosujemy również warstwy lub np. spodnie cieplejsze, grubsze. Np. kalesony/legginsy thermo + spodnie do biegania w wersji warm. Zależnie od indywidualnego odczuwania zimna i poczucia komfortu oraz oczywiści aktualnej pogody jako wierzchnią warstwę założyć spodnie typu softshell lub spodnie z membraną. Można w ostateczności wybrać opcję z tylko jedną warstwą. W przypadku dolnej części garderoby mamy większą swobodę w wyborze 🙂 . Osobiście wolę odczuwa lekki chłód niż przegrzanie.

Nordic Walking zima

Na szyję i głowę idealnie sprawdzają się chusty typu komin (Buff)

Ostatnie co nam zostaje to ubrać coś na głowę, szyję, dłonie i oczywiście stopy. Na głowie i szyi świetnie sprawdzają się chusty/kominy typu buff. Można je zakładać na wiele sposobów, zmieniać konfigurację podczas treningu, można wybrać pomiędzy różnymi materiałami by zapewnić odpowiedni komfort. Na głowie dobrze spisują się również opaski chroniąc uszy i czoło. Niektórzy wybiorą czapkę - tu najlepiej sprawdzą się czapki dla aktywnych - do biegania, na narty biegowe itp. Zwykle czapki mogą być zbyt ciepłe i nie odprowadzą wilgoci. Na dłonie najlepiej sprawdzą się cienkie i lekkie rękawiczki syntetyczne, dobrze, by miały wstawki antypoślizgowe wewnątrz dłoni co znacząco poprawia chwyt rękojeści. Można również stosować rękawiczki przystosowane od razu do wpinania w rękojeść proponowane przez producentów kijów Nordic Walking. Raczej nie sprawdzą się grube rękawice narciarskie, polarowe czy wełniane. Na stopy zakładamy skarpetki - podobnie jak w przypadku bielizny - termiczne, odprowadzające wilgoć i oczywiście wygodne. Buty zależnie od potrzeb i upodobań - dobieramy do warunków i podłoża.

Jaką więc wybrać odzież do uprawiania Nordic Walking w zimie?

Do uprawiania Nordic Walking w zimie, podobnie jak i w pozostałych porach roku, dobrze sprawdzi się odzież do biegania czy rowerowa odzież wierzchnia w wersjach zimowych, a także odzież do uprawiania narciarstwa biegowego czy lekka odzież turystyczna.

Czy uprawianie Nordic Walking zimą, na mrozie, jest zdrowe? Czy się nie przeziębię ?

Aktywność przy niskich temperaturach, zimnych wiatrach czy deszczu nie jest specjalnym zagrożeniem dla zdrowia, jeżeli oczywiście podejdziemy do niej z rozsądkiem. Mało tego, w niektórych aspektach takie treningi są nawet zdrowsze. Organizm traci mniej wody, mniejsze jest ryzyko odwodnienia.

Badania na biegaczach przeprowadzone w University of Aberdeen w Szkocji dowiodły, że najlepszą temperaturą na taką aktywność jest ok. 8 stopni Celcjusza - wówczas mamy o wiele niższe tętno, mniej się męczymy. O czym należy pamiętać trenując zimą?

  • Właściwy ubiór
  • Intensywna rozgrzewka
  • Unikanie tzw. zadyszki. Lepiej przeprowadzać treningi dłuższe stawiając na dystans niż na szybkość.
  • Rozciąganie po treningu lepiej wykonać po powrocie do domu - przy niskiej temperaturze organizm szybko ochładza się. Mięśnie tracą na elastyczności, łatwo też o tzw. przewianie.
  • W Kandzie na University of Alberta naukowcy stwierdzili, że regularna aktywność w temp. poniżej 15 stopni mrozu szkodzi płucom, oskrzelom, błonom śluzowym. Spowodowane jest to faktem, że wdychane powietrze przy takich temperaturach jest nie tylko bardzo zimne ale również suche. Dla organizmu jest sporym problemem nawilżenie i ogrzanie takiego powietrza przez co można nabawić się kłopotów zdrowotnych.